Źródła – logo

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Nasze działania

Aktualności

Zdjęcia szkolenia dla nauczycieli opatrzone tekstem Szkolenia dla nauczycieli. Jak uczyć o zmianie klimatu

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli z Wielkopolski Wschodniej

Rozpoczynamy zapisy na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli szkół podstawowych i szkół średnich.
Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Jak nie zniechęcić ich do walki o lepsze jutro? Jak wpleść jedno z najważniejszych wyzwań współczesności do lekcji historii, matematyki, plastyki i WOSu? Czy technologia nas uratuje? Jak zmiany klimatu wpływają na życie ludzi na całym świecie? I w końcu, jak i kto powinien chronić klimat na Ziemi? Depresja klimatyczna i lęk kontra wiedza i nadzieja - jakie strategie w nauce o klimacie są skuteczne? Z przyjemnością informujemy, że nasze szkolenia klimatyczne dla nauczycieli w Wielkopolsce Wschodniej ruszają już za dwa tygodnie. Pierwsze miasto, które odwiedzimy to Konin, gdzie spotkamy się 30 października 2024

Czytaj więcej
bezpłatne warsztaty dla szkół Wielkopolski Wschodniej

Ruszają zapisy na bezpłatne warsztaty w Wielkopolsce Wschodniej

Zapraszamy klasy VII i VIII szkół podstawowych oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych z obszaru Wielkopolski Wschodniej na bezpłatne warsztaty ekologiczne realizowane w ramach projektu „Life after coal”. Klasy mogą wziąć udział w pojedynczych warsztatach lub w całym cyklu zajęć a szkoła może zamówić zajęcia dla dowolnej liczby klas. Oferta skierowana jest do szkół z powiatów kaliskiego, konińskiego, kolskiego, ostrowskiego, słupeckiego, tureckiego oraz miast Konina i Kalisza. Trenerzy dojeżdżają na warsztaty do szkół.
Do wyboru mamy obecnie pięć tematów: Ciepło, cieplej, gorąco!, Niebieska planeta, Globalne śniadanie, Nie znikaj! - warsztat o bioróżnorodności, Więźniowie geografii.
Aby skorzystać z bezpłatnych warsztatów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Liczba warsztatów ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia realizowane będą przez cały rok szkolny 2024/2025 lub do wyczerpaniu puli.
Więcej informacji na stronie projektu lub w pliku PDF.
Zapraszamy!

nowa bajka kamishibai o zmianach klimatu

Rozpoczynamy „Edukację klimatyczną z teatrzykiem kamishibai”

Z przyjemnością dzielimy się informacją, że wkrótce dostępna będzie nasze nowa bajka kamishibai. Do napisania bajki zaprosiliśmy laureatkę wielu nagród i znakomitą pisarkę Joannę Jagiełło, a piękne ilustracje wykonała Nika Jaworowska-Duchlińska. „Opowieść o czarnym smoku” właśnie trafia do drukarni, a scenariusze zajęć, które będzie można wykorzystać po przeczytaniu bajki, za chwilę też będą gotowe. A my w międzyczasie przygotowujemy szkolenia. Można spodziewać się nas na przełomie października i listopada w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Sieradzu i Koninie. Szczegóły wkrótce.
Bajka jest elementem projektu „Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai” współfinansowanego w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

liście, kasztany, żołędzie - jesień jest wszędzie

Jesienne warsztaty rodzinne

Jesień przyszła, nie ma na to rady! My się bardzo z tego powodu cieszymy i dlatego zapraszamy Was do wspólnej zabawy. Podczas rodzinnych warsztatów sensorycznych spróbujemy poczuć jesień wszystkimi zmysłami. Dowiemy się dlaczego jesienią drzewa liściaste się rozbierają, a niektóre zwierzęta ubierają. Poznamy rozmaite strategie przygotowania się różnych stworzeń do zimy, a na koniec zrobimy pracę plastyczną oczywiście z wykorzystaniem różnobarwnych liści. Będzie trochę wiedzy, ale przede wszystkim dużo jesiennych zabaw. Przyjdźcie zanurzyć się w jesiennych barwach i zapachach!
Gdzie: Park na Zdrowiu. Kiedy: niedziela 13 października, do wyboru godzina 11:00 lub 14:30.
Udział w warsztacie jest bezpłatny, obowiązują zapisy przez formularz.

Czytaj więcej
warsztaty w Źródłach juz od września

Ruszają zapisy na warsztaty w Źródłach

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i szkół średnich oraz zerówkowiczów na bezpłatne zajęcia w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Zapisy ruszają w poniedziałek, 2 września od godz. 12:00. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na stronie zrodla.org/warsztaty

☎️ Zajęcia można zamawiać telefonicznie pod numerami 42 632 81 18 lub 507 575 535 w godzinach 10.00-16.00.
👟 Zajęcia odbywają się w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Prosimy zabrać obuwie na zmianę.
⏰ Zajęcia trwają 90 minut, rozpoczynamy o 9.00, 11.00 i 13.00.
3️⃣ Ilość miejsc ograniczona. Każda klasa będzie mogła w tym roku szkolnym zapisać się na dwa bezpłatne warsztaty, a na trzeci - jeśli zgłosi się do tegorocznych obchodów Dnia Pustej Klasy.

Dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro w tym roku zorganizujemy 200 bezpłatnych warsztatów w Źródłach.
Na warsztaty (odpłatne) dojeżdżamy do szkół i przedszkoli na terenie województwa łódzkiego.

nabór do nowej edycji Ekoroku

Cały rok w naturze? Zapraszamy klasy II i III szkół podstawowych

Droga nauczycielko, drogi nauczycielu, chcesz, aby dzieci miały regularny kontakt z przyrodą? Lepiej się uczyły? Potrafiły się bardziej koncentrować? Rozwijały swoją wyobraźnię? Miały więcej ruchu w ciągu dnia? Rzadziej chorowały? Umiały ze sobą współpracować? I uczysz klasę drugą lub trzecią szkoły podstawowej i jesteś z Łodzi? - zgłoś swoją klasę do udziału w projekcie "EkoRok ze Źródłami w naturze" w roku szkolnym 2024/2025. Zgłoszenia zbieramy od 1 do 15 września 2024 poprzez formularz zgłoszeniowy. Uwaga, NIE decyduje kolejność zgłoszeń. Do udziału w projekcie możemy zaprosić 15 klas.
"EkoRok ze Źródłami w naturze" to cykl sześciu kilkugodzinnych bezpłatnych warsztatów terenowych. Podczas warsztatów będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, odkrywać naturę wszystkimi zmysłami, poznawać mechanizmy funkcjonowania przyrody, tworzyć sztukę z naturalnych surowców, poznawać podstawy orientacji w terenie i surwiwalu, uczyć się samodzielności i współpracy, a przede wszystkim bawić się i odpoczywać od ławek i ekranów. Więcej informacji tutaj.
Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.

Wszystkie aktualności